REKLAMA

Student Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich

RZESZÓW. Nad systemem, który skróci drogę startową samolotów pasażerskich pracuje obecnie Piotr Bieńkowski, student Politechniki Rzeszowskiej pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Projekt może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

Student Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich(1)

Smart TOGA to system opracowywany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej, który pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich.

– Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduje. Pewnego dnia, pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze – mówi Piotr Bieńkowski.

Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu.

Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi Smart TOGA. Ponadto, moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem – tłumaczy Piotr Bieńkowski.

Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie.

Nasze nowe przestrzenie oraz ich wyposażenie umożliwiają realizację kreatywnych projektów studentów z Podkarpacia. Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki – tłumaczy Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager.  

Nowy budynek PCI ProtoLab to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Przestrzenie ProtoLabu są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00.

źródło: materiały nadesłane

12-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)