REKLAMA

Wizyta studyjna filmowców w Przemyślu

Przemyśl znalazł się na trasie wizyty studyjnej (25 kwietnia) ponad 20-osobowej grupy producentów, osób odpowiedzialnych za wyszukiwanie lokacji filmowych i pracujących przy polskich i nie tylko filmach. Spotkanie to inicjatywa Podkarpackiej Komisji Filmowej, na którą Prezydent i urzędnicy przemyskiego magistratu współpracujący w ostatnich latach z filmowcami, chętnie podjęli.

Spotkanie w sali narad Urzędu Miejskiego, z udziałem Prezydenta Wojciecha Bakuna, rzecznika prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor Piotra Zakielarza, a także byłego Naczelnika Wydziału Promocji i Kultury UM Janusza Łukasiewicza i obecnego – Macieja Wolańskiego. Filmowców zaprezentowała szefowa Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus.

Gości interesował przede wszystkim zakres współpracy z samorządem i służbami w trakcie realizacji produkcji filmowych, kwestie bezpieczeństwa wynikające z bliskości granicy i toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny, czy też techniczne kwestie związane z zakwaterowaniem ekipy, słowem wszystko co jest ważne podczas realizacji filmów. Wyczerpująco opowiadali o tych sprawach zarówno Prezydent, jak i urzędnicy, którzy w ciągu ostatnich lat mieli okazję współpracować z ekipami przy realizacji takich filmów i seriali, jak „Erynie”, „Dziewczyny ze Lwowa”, czy „Śubuk”.

Pogoda nieco pokrzyżowała plany zwiedzania szlaku filmowego otwartego dwa lata temu, także dzięki współpracy Podkarpackiej Komisji Filmowej. Udało się jednak zobaczyć m.in. znaną z „Młodego Piłsudskiego” ulicę Asnyka, czy przewijającą się w „Żużlu” Doroty Kędzierzawskiej klatkę schodową kamienicy Rynek 18.

Producenci zobaczyli także „przemyskie Hollywood”, czyli teren przy ul. Słowackiego 85, wykorzystywany przez prawie wszystkie ekipy odwiedzające Przemyśl w ostatnich latach. Przed wyjazdem na przemyskie forty Twierdzy Przemyśl, goście wybrali się oczywiście także na Kopiec Tatarski.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk
UM Przemyśl


26-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)